Osamostatňovanie pri zaspávaní a problémy so spánkom u detí so znevýhodnením

Nespí dieťa, nespí ani rodič. Dá sa to zvládnuť dlhodobo? Prečo je dôležitá pre dieťa, aby sa naučilo zaspať samo? Sú deti, ktoré spať samé nemôžu?

Vydané  21. marca 2021, zverejnil 

Všetci rodičia majú vlastný spôsob, ako pripravujú deti na spánok a ako deti zaspávajú. Niektoré sú dojčené, iným rodičia spievajú uspávanku. ďalšie zaspia len čo sa potichu zatvoria dvere. V živote každého dieťaťa by však mal nastať moment. keď sa naučí zaspávať samostatne. Nie je určený presný vek, kedy sa to musí udiať, je Však určitá hranica. V tomto článku by sme Vám chceli ponúknuť podnety ako pomôcť dieťaťu naučiť sa zaspávať samostatne. Tiež sa dotkneme otázky prečo je vlastne dôležité pre dieťa. aby sa naučilo zaspať samé? Sú deti. ktoré nemôžu spať samé?

Po narodení dieťaťa je spanie v blízkosti rodiča dôležité, aby mohol rýchlo reagovať na potreby dieťaťa. Spánkové cykly ešte nie sú ustálené ako je to u dospelých. Vekom sa mení spánkový režim. počet spánkov počas dňa. ich dĺžka. čas zaspávania večer, počet zobudení v noci. Fakt, či dieťa spáva samo alebo s rodičom je podmienený aj kultúrne. V niektorých kultúrach je úplne prirodzené, ak dieťa spí v noci samé vo svojej izbičke. iná kultúra to považuje za neprípustné.

Keď sa dieťa naučí spať samé. je to určitý míľnik v jeho živote aj v živote rodičov. Je to krok, kedy rastie sebavedomie dieťaťa, že niečo zvládlo samé. Ak dieťa veľakrát v rôznych situáciách zažilo, že jeho strach a neistota boli prijaté, že mu rodič pomohol upokojiť sa, naučí sa postupne samo regulovať strach z odchodu rodiča. K tejto sebadôvere prispieva aj dôvera rodiča v to. Že to zvládne.

DETI DO ZNEVÝHODNENÍM

Rodičia detí so znevýhodnením často zažívajú problémy so spánkom svojich detí. Jednak je to tým. že proces osamostatňovania môže byť dlhší. alebo sú prítomné mnohé problémy s kvalitou a dĺžkou spánku. Akékoľvek problémy so spánkom výrazne ovplyvnia nielen fungovanie dieťaťa ale celý život rodiny. Sú deti, ktoré kvôli závažným problémom nikdy nemôžu spať samé. Mnohým rodičom pomáha technika uľahčiť situáciu. Rôzne monitorovacie zariadenia, kamery. a podobne môžu byť veľkou pomocou.

Niektoré deti majú však tak závažné zdravotné problémy, že je nevyhnutná dlhodobá prítomnosť iného človeka, najčastejšie rodiča. Tu je veľmi potrebné zvažovať ako nájsť spôsob každodenného fungovania rodiny. Napríklad ak jeden z rodičov každú noc vstáva k dieťaťu a je dlhšie hore, nie je možné aby mal počas dňa dostatok energie a chuti venovať sa bežným činnostiam, dieťaťu, či iným členom rodiny s trpezlivosťou.

Spánková deprivácia

Spánková deprivácia môže mať dlhodobé fyzické aj psychické následky. Žiadať o pomoc nie je zlyhanie! Hľadajte možnosti ako Si oddýchnuť. Niekto poprosí o pomoc priateľov alebo starých rodičov. Niekto si dá matrace na zem. aby dieťa nespadlo a rodič môže popri ňom aspoň driemať.

Pri vážnych problémoch so spánkom je dobré obrátiť sa aj na odborníkov napr. v spánkových centrách. Niektorí rodičia siahnu po melatonĺne alebo liekoch na spanie.

NEZABÚDAJTE NA SPRÁVNU SPÁNKOVÚ HYGIENU A RITUÁLY

Ide o večerný čas pred odchodom do postele. Prirodzene by sa mal spomaľovať rytmus aktivít. Je vhodné zaradiť upokojujúcu spoločnú chvíľu, stlmiť svetlo, hlas. Veľmi rušivým faktorom môžu byť blikajúce obrazovky televízora Či tabletu. Prestimulované a vyčerpané dieťa môže mať tiež problémy zaspať.

Pripravili: Andrea Ladecká a Adriana Dedinská, Raná starostlivosť n.o.

Zdroje na inšpiráciu:

  • https;//www.cerebľalpalsyguidance.com/ceľebraĺ-pa Isy/associated-disorders/sleep-issues/
  • https://www.cerebľalpalsyguidance.com/cerebral-palsy/living/tips-foľ-better-sleeping/

Prečítajte si aj naše ostatné články

Rozvoj dieťaťa a podpora rodičovstva

Vitálne kapacity

Spánok

Obliekanie

Hygiena

Hra

Jedenie

Interakcie a vzťah

Povedali o nás