Spánok u detí
Spánok je prirodzený proces regenerácie organizmu, je kľúčový pre fyzický aj mentálny vývin detí. Je však aj veľmi individuálny — niektoré deti prespia takmer celú noc už od narodenia, iné sa budia často. Je určite rozdiel aj v tom koľko Času prespí novorodenec a koľko staršie dieťa. Čas a kvalitu spánku ovplyvňujú genetické faktory, zdravotný Stav ako aj individualita a temperament každého dieťaťa. Nad týmito faktormi zväčša nemáme moc, ale to, čo môžeme ovplyvniť je príprava na spánok a to:
1.Príprava prostredia na spánok
2.Príprava dieťaťa na spánok
I.PRÍPRAVA PROSTREDIA
Do prípravy prostredia zahŕňame hlavne faktory ako:
– teplota miestnosti by mala byť okolo 18 stupňov,
– čerstvý vzduch,
– vhodné oblečenie na spanie – niečo ľahké, v čom sa nebude dieťa prehrievať,
– tma – zatiahnuté závesy a zhasnuté svetlá.
2. PRÍPRAVA DIEŤAŤA NA SPÁNOK
• Svetlo
Rytmus spánku a bdenia sa synchronizuje hlavne vďaka svetlu. Je dobré ak má počas dňa čo najviac prirodzeného svetla, preto je vhodný pobyt vonku na slnku a svetle. Aj počas zamračeného dňa je vonkajšie svetlo intenzívnejšie ako umelé osvetlenie. V podvečernom Čase je vhodné stlmené osvetlenie — narúšať ho môže svetlo z obrazoviek smartfónu, počítača alebo televízora, ktoré sa neodporúča deťom minimálne 2 hodiny pred ukladaním na spánok. Počas spánku je vhodná tma.
• Rituály
Ukladanie na spánok ale aj ranné vstávanie je dobré doprevádzať rovnakým rituálom. Nemusí ísť o nič zložité, ráno stačí odhrnúť závesy, privítať ráno, spojiť to s jednoduchou pesničkou. Večer môže byť spojený s kúpeľom, masážou, rozprávkou, dychovým cvičením, spoločným poďakovaním za deň. Pri rituáloch je dôležité hlavne to, aby sa opakovali a boli pre deti aj rodičov príjemným zážitkom. Môžu byť tiež aj viaczmyslovým zážitkom — spojme vône, dotyk, príjemný hlas,…
Dieťa oblečie rodič. Keď si dieťa dokáže samostatne obliecť jednu časť tela, učíme sa obliekať druhú. Dôležité je opisovať dieťaťu čo sa deje, pomenovať časti tela. Dieťa je väčšinou obliekané v sede. Dávajme však pozor pri deťoch, ktoré ešte nesedia samé. Keď dieťa nevie sedieť, spodnú časť tela obliekame a vyzliekame v ľahu. Dieťa tak má pocit istoty. Inak nemá oporu a obliekanie môže byť pre neho nepríjemné. Vrchnú časť tela obliekame v sede. Najťažšie je obliekanie cez hlavu (tričká a svetre). Toto sa učíme ako posledné.
Obliekanie je vždy náročné na rovnováhu a na rozsah pohybov koreňových kĺbov končatín (ramien a bedier). Aj keď väčšinu obliekania robíme v sede, kde nehrozí nebezpečenstvo padnutia, je dôležité nacvičovať rovnováhu (poradiť sa s fyzioterapeutom). Pred nácvikom musí mať dieťa kĺby voľné. To dosiahneme vhodným cvičením alebo polohami, pri ktorých sa kĺby uvoľnia (tiež je vhodné poradiť sa s fyzioterapeutom).
• Aktivita počas dňa
Spánkové rytmy sa odvíjajú od miery aktivity počas dňa. Preto by mali mať deti cez deň pestré aktivity — spoločne sa hrajme, rozprávajme, navštevujme kamarátov, objavujme svet okolo. Avšak keď je aktivít počas dňa priveľa, môžu byť pre dieťa preťažujúce a to môže zaspávanie zhoršiť a negatívne ovplyvniť kvalitu spánku. Preto neunavujme dieťa priveľmi v domnení, že večer lepšie zaspí. V predspánkovej dobe skúsme už obmedziť pohybovú aktivitu detí, tu pomáha už vyššie spomenutý večerný rituál. Ak je dieťa hore v noci, aktivity čo najviac obmedzme — hovorme tichšie a čo najmenej sa pohybujme. Určiť správnu hranicu nám pomôže len pozorovanie detí, každé je v tom totiž jedinečné.
• Jedlo
Ak dieťa nepije mlieko, neodporúča sa konzumácia jedla pred spaním minimálne 1 a pol až 2 hodiny. Strava by nemala obsahovať ťažko stráviteľné potraviny a kofeín.
• Pokoj a istota
Niekedy môže náš nepokoj, tlak čo treba ešte spraviť alebo nervozita z dlhého uspávania brániť dieťatku zaspať. Ak sa nám nedarí upokojiť, poprosme radšej aby uspal dieťa niekto iný. Dieťa potrebuje k tomu, aby mohlo dobre zaspať, hlavne pokoj a bezpečie.
Niekedy môžu problémy pretrvávať napriek akejkoľvek snahe. Niektoré deti môžu mať aj závažnejšie problémy so spánkom. V týchto situáciách je vhodné skontaktovať lekára a spoločne s ním hľadať možnú príčinu prečo dieťa dobre nespí.
Pripravila: Andrea Ladecká a tím Ranej starostlivosti
Zdroje:
- Bašnáková 1., Vavráková E. , Zemandl J. , Psychológia pre milujúcich rodičov, 2018
- https://www.sleepfoundation.org/children-and-sleep
- https://www.lepsispanokbabatiek.sk/